Chiller Teknik Servis Nedir?

Chiller teknik servis

Chiller Türkçe’de soğutma sistemi anlamı taşımaktadır. Bu sistem ısıyı aldığı bir kaynaktan başka bir kaynağa transfer ederek enjeksiyon soğutma sistemi yapar. Chiller Teknik Servis sistemi dediğimizi sistemi oluşturan materyaller ise; genleşme vanası, kompresör, kondanser ve evaporatördür. Chiller sistemi 2’ye ayrılır. Hava soğutmalı chiller ve su soğutmalı chiller. Bu iki sistemin dışında 4 borulu chiller, free cooling chiller ve heat pump chiller sistemleri de kullanılabilir.

Chiller Teknik Servis Dahilindeki Chiller Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Kompresörde sıkışmaya başlayan ve ısınan gaz, kondanser de soğutulması ile çalışmaya başlar. Bu gazlar genleşme vanasından geçerek gazın basıncı ve ısısı düşer böylece gaz sıvılaşır. Sıvılaşan bu gaz evaporatörden geçer soğutulmak istenilen sıvının üstünden bütün ısıyı alarak alçak basınç ile kompresöre geri döner ve gaz tekrardan sıkıştırılır. Bu çalışma sistemi sürekli olarak bu döngü ile devam etmektedir.

Chiller teknik servis
Chiller teknik servis

 

Chiller Teknik Servis Kullanım Alanları Nelerdir?

Su soğutmalı chiller sistemi kullanacak iseniz su kulelerine ya da suya yakın alanlar tercih etmelisiniz. Hava soğutmalı chiller sistemi içinse de suyun pahalı olduğu yerler, havası çok soğuk olan bölgeler, harcadığınız elektrik giderindeki artışın çok fazla önemli olmadığı yerler tercih edilebilir. Bütün bunların dışında günlük hayatta pek çok yerde chiller soğutma sistemi karşınıza çıkabilir. Chiller Teknik Servis için gerekli alanlar vardır.  Bunlar;

  • Hastaneler
  • Oteller
  • İlaç Sanayi
  • Kuyumculuk sektörü
  • Gıda sanayi
  • Fabrikalar
  • Alışveriş merkezleri kullanılan yerlerden bazılardır. 

Chiller Teknik Servis ile VRF Arasındaki Fark Nedir?

Chiller soğutma sistemleri tamamen merkezi bir hal ile yapılırken VRF soğutma sistemleri bu işlemi kontrollü olarak gerçekleştirir. Bu sebepten dolayı apartman veya site tarzı mekanlarda chiller sistemi kullanılır. VRF ile chiller arasındaki fark ise; VRF soğutma sistemlerinin COP/EER  değerleri chiller soğutma sistemlerine göre daha yüksektir. Bu durum enerji tasarrufu açısından da etkili bir etmendir.

Chiller teknik servis
Chiller teknik servis

 

Heat Pump Chiller Ne Demek? Chiller Teknik Servis Kapsamında 

Heat pump chiller ev tipi ısıtma pompalarının hepsi içinde en büyük kapasiteye sahip olanıdır. Heat pump chiller sistemi yazın soğutma, kışın ise ısıtma görevi görmektedir. Bu soğutma sisteminin de bulunan 4 yollu vananın yardımı ile kompresörden gelen gaz soğutulmak isteniyorsa kondansöre, aynı şekilde ısıtılmak isteniyorsa evaportöre gönderilerek kullanıcının isteği gerçekleştirilir.

Chiller Klima Isıtma Yapar mı?

Chiller klima sadece ısıtma veya soğutma yapmanın yanı sıra kullanım sıcak suyu ve eş zamanlı olarak ısıtma ve soğutma gibi hizmetlerde verebilmektedir. Bu işlem ısı geri kazanımı sayesinde yapılabilmektedir. Soğutma gruplarının çalışma sistemi içinde aslında ısıtmada vardır. Bu atık ısı çoğunlukla boşa gidip çevreye bırakılmaktadır. Oysa soğutma işlemi sırasında kısmi ısı kazanılabilir ya da elde edilen atık ısı başka bir alana aktarılabilir. Bu duruma verilebilecek en güzel örnek ise evlerde kullanılan sıcak sudur.

Hava Soğutmalı (Air) Chiller Nedir?

Hava soğutmalı chillerde kompresörde sıkışma yapan yüksek sıcaklıktaki gazlar kondansöre doğru gönderilir. Kondansör bataryalarının üzerinde fanlar bulunur. Bu kondansör bataryalarının yardımıyla ısı transferi gerçekleştirilmeye başlar. Böylece üzerinde oluşan gazı ise havaya doğru iletir. Bu çalışma prensibinde bulunan soğutma sistemleri hava soğutmalı chiller başka bir deyişle de air chiller olarak adlandırılır.Chiller Teknik Servis bakımı içinde  bulunan ürün profiline dahildir.

Su Soğutmalı Chiller Nasıl Çalışır?

Su soğutmalı chiller klimalar hava soğutmalı chillerden farklı olarak ısı transferi gerçekleştirmektedir. Hava soğutmalı chiller sisteminde transfer işlemi kondansör aracılığıyla gerçekleştirilir. Su soğutmalı chillerde ise plakalı ısı değiştiricilerin aracılığıyla kondansörden gelen yüksek ısıdaki gaz shell&tube yardımıyla kondansöre doğru iletilir ve dışarıdan su alınarak gazın soğutulmasıyla gerçekleşir. Bu sistemlerde su maliyeti azdır fakat enerji tasarrufu yüksektir. Bu yüzden tercih edilecek mekanlar çoğunlukla su kenarıdır. Chiller Teknik Servis bakım projelerine dahil edilmektedir.

 

Chiller teknik servis
Chiller teknik servis

 

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller soğutma sistemlerinin bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakımın yapılmadığı durumlarda eşanjör boruları tıkanabilir ve bu tıkanmaya bağlı olarak borular patlayabilir. Böyle bir durumda maddi açıdan oldukça zarar edebilirsiniz. Chiller klimaların bakımının mart ayında yapılması en uygun zaman olacaktır. Sezon başında devreye alma bakımı sonrasında ise ara bakım ve sezon biterken kapanış bakımının yapılması herhangi bir engel oluşumunun önüne geçmiş oluyor. Chiller teknik servisleri arayarak soğutma sistemlerinizin bakımı hakkında kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

Chiller Fiyatları Nedir?

Satın almak isteyenler sadece fiyat odaklı değil aynı zamanda işletmenin ihtiyacı olan ürünü alma odaklı olmalıdır. İşletmenizde kullanacağınız soğutma sisteminin enerji kullanım maliyetini düşünmelisiniz. Alacağınız ürünün ana komponentlerin markasına dikkat ediniz. Düşük kaliteli alacağınız ürün size çok fazla servis ve bakım ihtiyacını da beraberinde getirecektir.

Call Now Button7/24 Hizmet Hattı