Chiller Teknik Servis Hangi Durumlarda Aranmalıdır?

Chiller Teknik Servis Hangi Durumlarda Aranmalıdır

Chiller adı verilen soğutma sistemleri birçok büyük firma tarafından kullanılan bir iklimlendirme sistemidir.  Bu sistemler maliyetleri yüksek sistemlerdir. Kurulum aşamasında olduğu kadar daha sonraki süreçlerde de chiller teknik servis tarafından hizmet alınmalıdır. Gerekli bakımları düzenli olarak yapılması gereken bu cihazlar, önemli faydalar sağlamaktadır. Çalışma performansı, aksamının düzenli ve yüksek tempoda çalışmasına bağlıdır. Chiller parçaları; kondanser, kompresör, genleşme vanası ve evaporatör olarak ifade edilir. Bu parçaların değişimi, chiller teknik servis aracılığıyla yapılması tavsiye edilir.

Farklı donanımların bir araya gelerek çalıştığı bu sistem, bazı kullanım hatalarından ve bakım eksikliklerinden kaynaklı arıza verebilir. Bunun dışında temizlik eksikliği sebebiyle performans kaybına uğrayabilir. Chiller teknik servis bu tarz durumlarda müdahale etmelidir. Chiller teknik servis şu durumlarda aranmalıdır:

 • Cihazlara yapılan düzenli bakımlarla birçok arıza ortaya çıkmadan önlenebilir. Düzenli bakım dönemlerinde chiller teknik servis
 • Arıza ortaya çıktığı anda gecikmeden aranmalıdır. Aksi takdirde müdahale edilmeyen arızalar cihazın tamamen çalışmasına engel olabilir.
 • Sistemin genel çalışmasında performans kaybı oluştuğu esnada chiller teknik servis aranarak keşif çalışmaları yapılmalıdır.

Chiller Teknik Servis Hangi Durumlarda Aranmalıdır Chiller Teknik Servis Nerelerde Tercih Edilir?

Chiller soğutma sistemleri, genellikle büyük alanlara sahip mecralarda tercih edilir. Fazla sayıda insanın bir araya geldiği yerlerde sıklıkla kullanılır. Bunun dışında farklı üretim yerlerinde çeşitli amaçlar için tercih edilen ürünlerdir. Chiller, kullanım alanları doğrultusunda chiller teknik servis ihtiyaçları da doğmaktadır. Aynı bölgelerde gerekli işlemler için chiller teknik servis hizmetlerimizle daima yanınızdayız.  Chiller soğutma sistemlerinin genel kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Plastik enjeksiyon cihazlarının soğutmasında su soğutmalı chiller genellikle kullanılan sistemdir.
 • Otel, plaza, alışveriş merkezi, hastane gibi yüksek düzeyde soğutmaya ihtiyaç duyulan yerlerde tercih edilmektedir.
 • Askılı veya sabit punta makinelerinde yoğunlukla kullanılır.
 • Dikiş kaynak makinelerinin çene ve trafo bölümlerinde yer alan hidrolik preslerde tercih edilmektedir.
 • Laboratuvarlarda ve test cihazlarında chiller sistemleri kullanılır.
 • Deniz araçlarında iklimlendirme maksadıyla bu cihazlar kullanılmaktadır.
 • İlaç sanayi ve gıda sektörlerinde soğuk hava depolarında tercih edilir.

Bu alanların öncülüğünde chiller sisteminin kullanıldığı her bölgede chiller teknik servise ihtiyaç duyulur ve tercih edilmelidir.

Chiller Teknik Servis Hangi Durumlarda Aranmalıdır Chiller Soğutma Sistemleri Faydaları

İklimlendirme çalışmalarında çoğunlukla tercih edilen bu soğutma sistemleri, birçok açıdan fayda sağlar. Temiz hava ihtiyacı ve soğuk hava ihtiyacı günümüzde belirli alanlarda oldukça artmıştır. Bunun yanı sıra insan sağlığı için faydalı olan kaliteli hava chiller sistemleri aracılığıyla sağlanabilmektedir. Chiller soğutma sistemleri faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Büyük ölçekte soğutma işlemi sağladığından üretim yerlerinde kaliteyi artırmaya destek olmaktadır. Diğer soğutma sistemlerine nazaran daha kapsamlı ve etkili bir soğutma işlemi sağlar.
 • Çeşitli ekipmanların soğutulmasında kullanılarak ekipmanların ömürlerini uzatılır.
 • Soğutulan cihazların performans kaybına uğramasına engel olunur.
 • İnsanların sayıca fazla olduğu yerlerde yapılan havalandırma işlemi ile o bölgedeki insan sağlığına faydalı havanın verilmesine katkıda bulunur.

Chiller Teknik Servis Hangi Durumlarda Aranmalıdır Chiller Teknik Servis Faydaları

Teknik servisler, alanında uzman ekiplerden oluşturulmuş tecrübeli gruplardır. Her teknolojik cihazın tamirinde ve bakımında önemle tavsiye edilir. Bunun temel nedeni hem cihazları iyi bilmeleri hem de gerekli orijinal parçaları temin edebilir olmalarıdır. Garanti kapsamında olan ürünlerin bakım ve onarım işlemleri de teknik servisler tarafından gerçekleştirilir.

Chiller teknik servis temin edilen ürünlerin bakımlarını ve onarımlarını yapan donanımlı servislerdir. Bu servisleri tercih etmeniz doğrultusunda faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Chiller teknik servis aracılığıyla gerçekleştirilen bakımlarda arıza tespitleri yapılır ve kolaylıkla müdahale edilir.
 • Bakım sözleşmeleri düzenlenerek periyodik bakımlarınız yılda en az 3 defa yapılabilir.
 • Onarım işlemlerinde parça değişimlerine gerek duyulduğu takdirde parçanın orijinal olanı ile değişimi sağlanır. Orijinal parça cihazın performansı ve kullanımının uzun vadeli olması açısından önemlidir. Aksi takdirde performans kaybına uğrar veya uzun vadede büyük arızalara meydan verebilir.
 • Uzman ekipler olduğundan dolayı chiller teknik servis ile gerçekleştirilen onarım işlemleri oldukça hızlı bir şekilde tamamlanır. Hızlı bir şekilde tamir işlemlerinin yapılması üretim yapılan alanlarda ve sıcak dönemlerde oldukça önemlidir.
 • Bakım süreçlerinde en hassas şekilde bakım işlemleri gerçekleştirilir. Birçok ekipmana kolaylıkla ulaşılır. Değişimi tamamlanır tamamlanmaz cihaz eski performansında çalışmaya devam eder.

Cihaza dair gerekli bilgilendirmeler birinci ağızdan yapılarak uyarılarda bulunulur. Doğru kullanım, chiller sistemleri için dikkat gerektiren bir meseledir

Call Now Button7/24 Hizmet Hattı