Fancoil Teknik Servis Nedir?

Bu sistem tamamen suyu temel alan bir sistemdir. İçerisine alınan su sıcak ise sıcak, soğuk ise soğuk üfleme prensibine bağlı çalışan bir cihazdır. Üfleme işlemi içinde bulunan fanlar sayesinde gerçekleşir. Bu sayede odanın sıcaklığını siz belirlemiş olursunuz. Bu cihazdan İki çeşit üretilmektedir. Bunlar iki borulu sistem ve dört borulu sistem olarak geçer. Fancoil Teknik Servis hizmeti almadan önce bilgi edinmenizde  fayda vardır.

Fancoil Teknik Servis Nasıl Çalışır?

Fancoil Teknik Servis

Bu klimaların çalışma prensibi olarak evlerde kullanılan klimaya çok benzer. Tek bir merkezde hazırlanan sıcak ve soğuk su bina içinde bulunan cihazlara dağıtılır. Dağıtılan sıcak sular, sıcak su kazanında soğuk sular ise soğutma alanlarında üretilir. Fancoillerin içinde bulunan fanlarında yardımıyla serpantinler üzerinden geçer ve istenilen havayı odaya üfler. Serpantinin içinden sıcak su geçerse ısıtma, soğuk su geçerse soğutma işlemi yapılır. Dolaşım pompaları sayesinde de içinde bulunan su devamlı sirküle edilir.

Fancoil Klima Seçenekleri Nelerdir?

 • Kasetli tip
 • Kasetsiz tip
 • Gizli tavan tipi
 • Yüksek duvar tipi
 • Döşeme tipi
 • Basınçlı tip
 • Yer tipi
 • Kanallı tip
 • Kasetli dört yöne üflemeli tip şeklinde seçilebilmektedir. Bunları seçerken kullanım amaçlarını ön planda tutup ihtiyacınız olan klimayı tercih edebilirsiniz. Size sağlanan bu çeşitliliklerle cihazlarınız çevreyle uyumlu bir görüntü içine girmiş bulunur.

Fancoil Teknik Servis Seçimi Neye Göre Olmalıdır?

Fancoil Teknik Servis

Bu klimaları seçmenin birçok yolu bulunmaktadır. Öncelikle alacağınız cihazın kullanım alanını ve amacını belirlemelisiniz. Bu cihazdan beklentinizin tam olarak ne olduğunu bilirseniz seçim yapmanız kolaylaşacaktır. Örneğin, cihazı ısıtma yapmak için mi yoksa soğutma yapmak için mi istiyorsunuz yoksa ikisi birden mi içinde olmalı. Çünkü vereceğiniz karar cihazın verim değerini etkileyecektir. Bir diğer hususta kullanılan yerin mimari yapısıdır. Açık bir alanda bu tür klimaları görmek istemeyen kullanıcılar için kanallı tip fancoiller ev ya da iş yerlerinde bulunan asma tavanların içine monte edilir.Fancoil Teknik Servis hizmeti kapsamında tüm bu adımlara  ulaşabilirsiniz.

Fancoil Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

 • Bu sistemlerin kurulum maliyeti diğer soğutma sistemlerine oranla yüksektir.
 • Fanlar cihazın içinde bulunduğu için kalitesiz bir cihaz aldığınızda ses problemi ile karşılaşırsınız.
 • Mevsim geçişleri açısından iki borulu fancoillerde sıkıntı yaşanabilmektedir.
 • Borulama sistemi inşaatlara ekstradan yük getirir. Bu durumda size sıkıntı yaratabilir.
 • En sessiz halindeyken bile yaptığı gürültüden dolayı rahat dinlenemeyebilirsiniz.

Fancoil Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 • Kurulum maliyeti yüksek olduğu için size dezavantaj sağlasa da işletme maliyeti açısından size oldukça avantaj sağlamaktadır. Bu durumda uzun vadede oldukça işinizi görecektir.
 • Dört borulu fancoil sistemleri aynı anda hem soğutma hem de ısıtma yapabilmektedir. Bu yüzden mevsim geçişlerinden etkilenmez.
 • Bu cihazlar çok hızlı bir şekilde devreye girmektedir. Diğer sistemlere göre oldukça hızlı bir tepki verme özelliği sayesinde kesikli kullanım sağlanan yerler için ideal bir cihazdır. Bu yüzden otellerde bu sisteme oldukça sık rastlayabilirsiniz. Büyük alanlarda  çok etkili sistemler olarak karşımıza  çıkan Fancoil, Teknik Servis için de  aynı hızı ve verimi sunmaktadır.

Fancoil Nerelerde Kullanılır?

fancoil teknik servis

Bu klima sistemleri çoğunlukla hastanelerde, otellerde, iş merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, yüksek katlı konutlarda kullanılmak için tercih edilir. Bu sistemler iki borulu ve dört borulu olmak üzere iki tip olarak çalışır. Kullanıcılar için seçilen uygun klima tipleri enerji tasarrufunu ve kullanan kişilerin konforunu doğrudan etkilemektedir. Klima sistemleri ile  ilgili ihtiyaçlarınızı ürünlerin türlerine  göre  belirlemeniz  mümkündür.

Fancoil Klimanın Sağladığı Zararlar Nedir?

Mimarı açıdan cephelerde delikler gözükmektedir. Dış havadan gelen yükler klimanın kapasitesine eklenir. Bu tür klimaların emdiği temiz hava olası rüzgar değişimlerinden etkilenir. Dışarıdan hava alımı sağlandığı için filtreler çok çabuk tıkanma yapar. Sulu bir sistem olduğu için kış aylarında serpantinler donma yapabilir.  Dışarıda olmasından dolayı tozlanmaya müsaittir. Temizleme takibinin iyi yapılması gerekir.

Fancoil Teknik Servis Sistemlerinin Bakımı Nasıl Olur?

Ön yıkama bakımı: Bu sistem kurulduktan sonra kullanılmadan yapılan ilk bakımdır. Burada tesisatın tamamı kimyasallar ile yıkanır. Tesisat işlemi sırasında kalan artıklar temizlenir. Fancoil Teknik Servis ile filtreleme ve motorların kontrolü sağlanır.

3 aylık bakım: Filtreler temizlenir gerekli durumlarda yeni filtre takılır. Motorun çekme akımı ölçülür. Elektrik devreleri kontrol edilir sıkıntı olması durumunda düzeltilir. Fancoil Teknik Servis ile Ses ölçümü, termostat ve ısı ayarlamaları yapılır.

Yıllık bakım: Serpantinler kimyasallar ile temizlenir. Düzenli olarak her 3 ayda bir bakımları tam yapılır. Teknik servisler her bakım sonrasında mutlaka temizleme belgesi vermelidir.

 

 

Call Now Button7/24 Hizmet Hattı