Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis Nedir?

Hassas Knotrollü Kilima Teknik Servis

Hassas kontrollü klimalar sabit bir sıcaklıkta ve nemde çalışabilen kapasitesi yüksek cihazlardır. Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis ihtiyaçlarında bu nokta  göz önünde bulundurulur. Belli olmayacak küçüklükteki nem ve sıcak değişimlerinin korunması gerekir yoksa bu durum cihazlarınıza zarar verir. Hassas kontrollü klimalar bu değişimleri kolayca fark edebilir. Hassas klimalar için öncelik sıcaklık ve nemden arındırılmış bir ortamda bulunmalarıdır.

Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis

Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis Güvenli Midir?

Hassas kontrollü klimalar, Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis kapsamında ise 365 gün çalışsa bile arıza yapma olasılığı oldukça düşüktür. Bu klimalar özel malzemelerden hazırlanmıştır ve bu durum klimaya bir artı sağlamaktadır. Hassas kontrollü klimaların diğer bir özelliği ise enerji tasarrufu yapıyor oluşudur. Standart klimalara oranla hassas kontrollü klimaların enerji tasarrufu oldukça yüksektir. Bilinçli bir kullanım, doğru yapılmış bir montaj ve zamanında yapılan bakımlarla birlikte hassas kontrollü klimaları güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis

Hassas Kontrollü Klimaların Özellikleri Nelerdir?

 • Sıcaklık ve nem kontrolü sağlayabilmesi.
 • Maksimum performans ile yüksek kapasiteli soğutma yapması.
 • Bütçe dostu, enerji tasarrufu yapması.
 • Isı izolasyonu vardır.
 • Grafik gösterimi mevcuttur.
 • Yalıtkan panelleri vardır.
 • Yangın çıktığı takdirde birimin kendini kapatma sistemi vardır.
 • Seçebileceğiniz geniş aksesuar çeşitleri vardır.
 • Filtreler kirlendiğinde sizi uyaracak bir filtre alarmı vardır.
 • Dönüş ve beslenme için ayrı iki hava sensörü bulunur.

Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis

Hassas Kontrollü Klimaların Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Tıp merkezleri ve hastaneler. Burada bulunan ekipmanlar sürekli olarak çalıştığı için soğutma yapılması gerekir.
 • Labarotuvarlar ve ilaç firmaları. Kimyasal maddelerin belli bir sıcaklıkta korunması gerekir.
 • Telekomünikasyon merkezleri, bilgisayar teknolojisiyle uğraşan şirketler ve veri işletmeden sorumlu olan tesislerin sabit bir hava egzozunda olması gerekir.
 • Mikroelektronik elemanlarda
 • Uzay endüstrisiyle ilgili cihazlarla imalat yapan yerler.

Teknik atölyeler ve teknik odalarda ısının belli sıcaklıklarda tutulması gerekir. Bunun için hassas kontrollü klimalar hem güvenilirdir hem de kullanan kişilere uzun bir hizmet sağlar.

Hassas Kontrollü Klimaların Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

Hassas kontrollü klima teknik servis avantajları: Doğru sıcaklığı koruyabilmektedir. Sadece nemlendiricili cihazlar için %3 nem kontrolü sağlar. Yeniden başlatma ya da kapatma olmadan sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Çoğu hassas kontrollü klima modellerinde ana kapatma işlemi yapıldıktan sonra tekrardan çalışmaya başlayan bir yedekleme sistemi vardır.

Hassas kontrollü klima teknik servis dezavantajları: Üretimi zor olduğu için cihazların maliyetleri oldukça yüksektir. Gelişmiş kurulumu vardır. Sadece teslim eden kişi değil aynı zamanda klimayı çalıştırmak için uzmanların aranması gerekir. Boyutları büyüktür. Evlerde kullanılmak için tasarlanmamıştır.

Hassas Kontrollü Klimaların Çalışma Prensibi Nedir?

İlk aşamada soğutucu, kompresör tarafından belirli bir hacme kadar sıkıştırılır. Sıkıştırılan bu madde aşırı ısınmanın giderilmesi için kondansere gelir. Isı düşürüldüğünde gaz halinde bulunan soğutucu akışkan sıvı haline geçer. Kondansatörden sonra sıvı halde bulunan soğutucu, gaz kelebeği grubuna girer ve sıcaklığı daha da düşer. Sistem içinde rahat bir şekilde ilerleyebilmesi içinde sıvının basıncı düşer. En son aşamada sıvı, soğutucu buharlaştırıcıya girer ve tekrarda gaz haline gelip çalışma işlemini sürdürmeye devam eder.

Hassas Kontrollü Klimalar Kaç Çeşittir?

Hassas kontrollü klima teknik servis kapsamına giren klimalar üç tip üretmektedir. Bunlar:

 1. Soğutma. Bu tip odada bulunan sıcaklığı düşürmek için özel tasarlanmıştır. Bu yüzden sınırlı işlevlere sahiptir.
 2. Hem sıcaklık hem de ısıtma ile birlikte soğutma işlevi yapan kombine cihazlar
 3. Ek bir nemlendirici ile soğutma. Cihazların tasarımlarında eklenen nemlendirici, dışarıya aktarılan havanın daha ferahlatıcı ve hoş olmasını sağlamaktadır.

Hassas kontrollü klima teknik servis için klima türleri ise ;

 1. Hava soğutmalı kondanserli
 2. Chilled water
 3. Free cooling devreli
 4. Su soğutmalı kondanserli
 5. Çift soğutma devrelidir.

Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis

Hassas Kontrollü Klimaların Bakımı Nasıldır?

Soğutma serpantinleri basınçlı su ile yıkanır. Bozulmuş olan varsa bu serpantinler tarak yoluyla düzeltilir. Filtreler basınçlı suyla yıkanıp temizlenir. Balans kontrolü sağlanır. Cihazın içi temizlenir. Fan motorlarının akımları ölçülür. Güç kabloları kontrol edilir. Free cooling bir ürün ise sirkülasyon kablolarının kontrolü sağlanır. Buharlı nemlendiricilerin kontrolleri yapılır. Cihazın parametrelerinin kontrolleri yapılır ve ayarlanır. Kondanserlerin kontrolleri yapılır. Fan iskeletinde bulunan süspansiyonlar kontrol edilir. Gaz basıncına bakılır. Bunlar için hassas kontrollü klima teknik servislerinden yardım alarak cihazınızın bakımlarını yaptırıp kullanım kalitesini arttırabilirsiniz. Çesa Ankara  ile iletişime geçerek Hassas Kontrollü Klima Teknik Servis hakkında detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 

 

Call Now Button7/24 Hizmet Hattı