Pano Klima Teknik Servis Nedir?

pano klima teknik servis

Pano klima teknik servis arayışlarınızda doğru adresiniz Çesa! Pano tipi klimalar soğutma sistemlerinin bir parçasıdır. Ağırlıklı olarak ortam soğutmalarında kullanılır. Daha çok endüstriyel alanlarda tercih edilen bir soğutma sistemidir. Elektronik ekipman ve birçok malzemenin yaz  sıcaklığından etkilenmesini önlemek için bu klimalar tercih edilmektedir. Pano tipi klimalar her ne kadar iç mekanda kullanılıyor gibi gözükse de aslında bu klimaları dış mekanlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 Pano Tipi Klimalar Nasıl Çalışır?

Pano klima teknik servis, cihaz özelliği şu şekildedir; elektrik panosu içerisinde ısınmış olan havayı alır soğutur ve tekrardan panonun içine gönderir. Bu durum sayesinde fazla ısınma sonucu elektrik panosunda oluşabilecek herhangi bir arızanın önüne geçer. Elektronikler çalışırken ısı üretir ve bu çalışma sonucunda da ısınırlar. Bu ısınma sonucu çok fazla sayıda arızalanma olmaktadır. İşletmeler bu durumu engellemek için iklimlendirme cihazı kullanırlar.

pano klima teknik servis

Pano Tipi Klimaların Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Yüksek sterilizasyon gerektiren ameliyathanelerde
 • Gün içinde kullandığımız asansörlerde
 • İlaç ve laboratuvar gibi kimyasal maddelerin kullanıldığı ortamlarda
 • Otomotiv sektöründe
 • Tekstil atölyelerinde
 • Sebze ve meyve yetiştirilen seralarda
 • Beyaz eşya üretilen fabrikalarda
 • Motor kontrol ünitelerinde
 • Tüketim ürünlerinin saklanması ve korunmasında pano tipi klimalar kullanılır. pano teknik servisleri cihazların özelliklerine hakimdir.

pano klima teknik servis

Pano Tipi Klimalarında Nelere Dikkat Edilir?

 • Dışarıdaki havayı içeriye alınmaması için pano yalıtımına bakılmalıdır.
 • Panonun içerisindeki hava sirkülasyonunun iyi bir şekilde yapılabilmesi için pano klimalarının içindeki komponentlerin hava giriş çıkışlarını kapatmaması gerekir.
 • Soğutma kapasitesi, komponentlerin ürettiği ısının hemen hemen %10 undan fazla olmalıdır.
 • Pano klimalarındaki ısının düşük olmaması gerekir. Fabrika ayarının belirlediği 35 derece klimanın ömrünü arttırır ve nemi engeller.
 • Klimanın enerjisi kesilmesin diye kapı kontak switchi kullanılmalıdır.

pano klima teknik servis

Sulu Tip Pano Klimaların Avantajları Nedir?

Bu tip klimalar paslanmaz kasalardan oluşur. Tasarımları bakım gerektirmez. Isı kontrolünü sağlamak için termostat ve selenoid vanalar kullanılır. Yüksek hava akış debisi vardır. Dizaynı oldukça kompakttır. Hem iç hem de dış üniteler için uygundur. Enerji tasarrufu sağlar. Çalışırken titreşim ve ses yapmaz. Duruma göre değişik voltajlarda çalışabilir. Tam otomatik bir çalışma alanı sağlar. Çift veya tek gövdeli olarak tercih edilebilir.

Split Tip Pano Klimaların Avantajları Nelerdir?

Split tip pano klimalarında iç ünite ve dış ünite ayrıdır. Dış üniteli klimalar sistemin kondansör ünitesidir. Bu tip klimaların sağladığı avantajlar ise şunlardır:

 • Soğutmalar tek bir üniteden yapılmaktadır. Bu durum ekonomik ve etkili bir soğutma için oldukça güvenilirdir.
 • Filtre kullanımı gerektirmez. Bu da bakım açısından size kazanç
 • Elektrik hafriyatı, ünite maliyeti ve onarım maliyeti düşük olduğu için kazançlı çıkarsınız.
 • Panolar, sistemleriniz için uygun olduğundan şık bir görüntü oluşturur.
 • Dış üniteden oluştuğu için sistemin içindeki olumsuz koşullardan etkilenmez.

Pano Klima Teknik Servisleri Nelerdir?

Pano klimaların verimli ve sürekli olarak tam performans göstermesi gerekir. Bunun nedeni bu tip klimaların uzun süreli kullanıma yönelik tasarlanmış oluşudur. Klimalar her ne kadar dayanıklı üretilmiş olsa da zamanı geldiğinde rutin bakım ve kontrollerinin yapılması gerekir. Bu noktada ise devreye pano klima teknik servisleri girer. Teknik servisler cihazın gerekli olan bakımını yapar ve etkin çalışmasını sürdürmesine olanak tanır.

pano klima teknik servis

Pano Klima Teknik Servis Kapsamında Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak klimanın enerjisi kapatılır sonra da ön kapağı açılır. Kondansöre yapışmış olan kirler basınçlı havayla temizlenir. Fan kanatları temizlenir. Drenaj hortumu ve tavası kontrol edilir, tıkanma varsa temizlenir. Elektrik bağlantılarının kontrolleri sağlanır. Cihazın termostat ayarlarını kontrol edilir ve ısı önerilen düzeyde mi diye kontrol edilir. Bakım işlemi bittikten sonra cihazın kapağı kapatılır ve enerji verilir.

Pano Klimaların İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Cihazın içinde bulunan fanların vidaları çıkartılır ve fan menfezi çıkartılır. Fanların altında bulunan evaporatör peteğinin üstüne yapışmış olan yağ, kir ve pislikler basınçlı su ile temizlenir. Aynı şekilde evaporatör tavasına dökülen suyun yolu takip edilir ve drenaj hattı kontrol edilir. Fan kanatlarındaki pislikler temizlenir. Elektrik bağlantıları kontrol edilir. İşlemin başında sökülen fanlar geri takılır ve cihaz çalıştırılır. Pano klima teknik servis için termostat ayarının alınan firmanın önerdiği ısıda olmasına dikkat edilir.

Pano klima teknik servis ihtiyacınızda bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button7/24 Hizmet Hattı